AKTUALNOŚCIProponowany skład Kadry Narodowej na rok 2006
12.12.2005

Nowo powołana komisja zaproponowała skład Balonowej Kadry Narodowej na rok 2006, który zostanie zatwierdzony na najbliższym zjeździe Zarządu Aeroklubu Polskiego. Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami w skład Kadry wchodzi pierwszych ośmiu pilotów z Rankingu Zawodników na rok 2005. W gronie tym znaleźli się:
1.    Bogdan Prawicki – Aeroklub Leszczyński
2.    Witold Filus – Aeroklub Śląski
3.    Dariusz Zarzycki – Aeroklub Łódzki
4.    Zbigniew Jagodzik – Aeroklub Leszczyński
5.    Bartosz Nowakowski – Aeroklub Włocławski
6.    Ewa Prawicka – Aeroklub Leszczyński
7.    Jerzy Czerniawski – Aeroklub Białostocki
8.    Bazyli Dawidziuk – Aeroklub BiałostockiWybór nowej Komisji Balonowej
11.12.2005

W dniu 9 grudnia br. w Biurze Zarządu AP odbyły się wybory nowego składu komisji balonowej. Na spotkanie przybyli przedstawiciele jedenastu aeroklubów regionalnych oraz kilkunastu gości reprezentujących kluby balonowe. Ze zgłoszonych 10 kandydatów przedstawiciele aeroklubów wybrali siedmioosobowy skład komisji, który uzupełniono zgodnie z regulaminem o pracownika Biura Zarządu AP.
Nowo wybrani czlonkowie wyłonili ze swojego grona przewodniczącego – Adam Gruszecki, vice-przewodniczącego – Jerzy Czerniawski, sekretarza – Ewa Prawicka i skarbnika – Paweł Bamberski. Pozostali nowo wybrani członkowie to – Piotr Wasilewski, Włodzimierz Klósek, Radosław Jakób, Tomasz Kuchciński. Zobacz zdjęcieWybory Komisji Balonowej
25.11.2005

Został już zatwierdzony Ramowy Regulamin Komisji Specjalnościowych Aeroklubu Polskiego. W związku z tym dnia 9 grudnia br w Biurze Zarządu AP w Warszawie odbedą się wybory Komisji Balonowej na nową kadencję. Na spotkanie zaproszeni zostali wszyscy Przewodniczący Sekcji Balonowych Aeroklubów Regionalnych (zobacz zaproszenie).Teoretyczny kurs balonowy
26.10.2005

Aeroklub Grudziądzki organizuje Kurs Teoretyczny dla Kandydatów na Pilota Balonu na ogrzane powietrze. W kursie może wziąć udział każdy, kto chciałby nauczyć latać się balonem.
Poniżej podajemy kilka przydatnych informacji.

1. Terminy zajęć :
18-20 LISTOPAD 2005r.
25-27 LISTOPAD 2005r.
03-05 GRUDZIEŃ 2005r.

2. Koszt :
500 PLN, płatne w dniu rozpoczęcia kursu w kasie A.G.

3. Miejsce :
SIEDZIBA AEROKLUBU GRUDZIĄDZKIEGO NA LOTNISKU W LISICH KĄTACH


Zgłoszenia należy przesłać do 09 Listopada br. na adres Aeroklubu Grudziądzkiego:
Aeroklub Grudziądzki,
Lotnisko Lisię Kąty,
86-302 Grudziądz,
Tel.: 0-56/4681832,
e-mail: lisie2@poczta.onet.pl   

UWAGA:
Jeżeli ilość uczestników będzie mniejsza niż dziesięć osób, kurs może zostać odwołany ze względów organizacyjnych, o czym organizator poinformuje wszystkich zgłoszonych.Informacja  o instrukcjach
30.09.2005

W związku z wieloma zapytaniami na temat aktualności Instrukcji Użytkowania w Locie i Instrukcji Obsługi Technicznej informuję, iż Wydanie 7 Instrukcji Użytkowania i Instrukcji Obsługi Technicznej CAMERON BALLOONS Ltd. jest wydaniem aktualnym dla balonów, dla których te Instrukcje zostały wydane.
Wydanie 9 /najnowsze/ może być stosowane do starych balonów, ale nie jest to wymogiem.
 
Przedstawiciel w Polsce firmy CAMERON BALLOONS Ltd.
Jerzy CzerniawskiXIV Balonowy Puchar Leszna
26.09.2005

W dniach 22-25.09.br rozegrana zostala kolejna edycja Balonowego Pucharu Leszna, która jednoczesnie byla ostatnim etapem tegorocznego Pucharu Polski. Na starcie stanelo 24 uczestników, w tym cztery ekipy z Litwy, jedena z Chin oraz prawie cala czolówka krajowa.
Dyrektorem Sportowym byl Adam Gruszecki, który zadbal o wysoki poziom sportowy imprezy. Wykorzystal maksymalnie sprzyjajaca pogode i podczas pieciu lotów "wylozyl" 19 konkurencji. Ostatecznie zawody wygral niepokonany ostatnio w Polsce - Roman Mikielewicz z Litwy, drugie miejsce zajal Arkadiusz Iwanski z Wloclawka, a trzecie Dariusz Zarzycki z Lodzi.
Niestety w tym roku trzeba bylo odwolac zaplanowane wczesniej Mistrzostwa Polski Kobiet gdyz ostatecznie na starcie stanely tylko trzy panie.
Pełne wyniki zawodówBOGDAN PRAWICKI – Balonowym Mistrzem Polski 2005
07.09.2005

W dniach 30.08. – 04.09.br. w Białymstoku odbyły się XXI Mistrzostwa Polski Balonów na Ogrzane Powietrze. Na starcie stanęło 33 zawodników z kraju i zagranicy. W trakcie czterech dni wykonano siedem lotów i rozegrano 25 konkurencji. Jednakże 6 konkurencji zostało anulowanych i do końcowej klasyfikacji zaliczono tylko 19.
Pogoda pozwoliła na wykonanie wszystkich zaplanowanych lotów, jednak błędy popełnione przez Dyrektora Sportowego spowodowały, że jury musiała skanselować sześć konkurencji w tym pięć które rozegrane zostały w pierwszym locie.

Wyniki końcowe:
1. Roman Mikielewicz (Litwa) - 14037 pkt
2. Bogdan Prawicki (Leszno) - 12934 pkt
3. Gintautas Mockaitis (Litwa) - 12242 pkt
4. Dariusz Brzozowski (Białystok) - 12216 pkt
5. Jerzy Czerniawski (Białystok) - 12088 pkt


Mistrzem Polski został Bogdan Prawicki z Leszna, drugie i trzecie miejsce przypadło gospodarzom Darkowi Brzozowskiemu i Jerzemu Czerniawskiemu.
Zobacz pełne wyniki z zawodówVI Włocławskie Zawody Balonowe
28.08.2005

Dobiegly konca VI Wloclawskie Zawody Balonowe, pogoda pozwolila rozegrac az 19 konkurencji w 6 lotach, dla Aeroklubu Wloclawskiego najwazniejsze jest fakt ze uczestnicy wyjezdzali z Wloclawka zadowoleni.
Kierownik Sportowy wykorzystal mape zawodnicza od jej wschodnich kranców po zachodnie rejony co pozwolilo wielu mieszkancom naszego rejonu podziwiac kolorowe balony,
wspólpraca Mathijasa de Bruina z mlodym zespolem organizacyjnym przebiegala bardzo sprawnie, sama osoba kierownika która poczatkowo krepowala mlodych ludzi okazala sie strzalem w 10, nauczylismy sie wielu nowych rzeczy, nasze doswiadczenie w sposobie orgaznizowania zawodów bez obserwatorów wzroslo zdecydowanie a slowa bylych obserwatorów, którzy odnalezli sie doskonale podczas wloclawskich zawodów ze nowa formula zwiazana z loggerami jest lepsza, bardziej obiektywna i pozwala sprawniej oceniac wyniki jest najlepszym swiadectwem dla miejsca loggerów w sporcie balonowym, Aeroklub Wloclawski chce podziekowac wszystkim oficjelom, jurorom, uczestnikom, czlonkom zalóg i wolontariuszom za udzial i wspóltworzenie pieknego widowiska nad lotniskiem w Kruszynie,
zapraszamy na strony Aeroklubu Wloclawskiego na których mozna podziwiac obszerna galerie dokumentujaca Wloclawskie Zawody balonowe w 2005 roku:
www.aeroklub.wloclawek.pl
http://balloonevent.w.interia.pl

Mamy nadzieje ze wrazenia zwiazane z lotami balonowymi, a takze przezycia zwiazane z wizyta w klubie jezdzieckim i goscina u wloclawskich zeglarzy stanowic beda doskonaly argument zeby we Wloclawku w roku 2006 pojawic sie ponownie,
Zapraszamy juz teraz.
Jola Matejczuk - z Balonowym Pucharem Swiata Kobiet
11.08.2005

W dniach 4 - 7.08.br w okolicach Angouleme we Francji odbyl sie 13 Balonowy Puchar Europy oraz 16 Puchar Swiata Kobiet.
Na starcie tego pierwszego stanelo 48 zawodnikow i zawodniczek. Natomiast w Pucharze Swiata udzial wzielo 12 pan. Po rozegraniu 14 konkurencji w 6 lotach najlepsza zawodniczka w Pucharze Swiata po raz piaty zostala Jola Matejczuk, drugie miejsce zajela reprezentantka Republiki Poludniowej Afryki Felicity Clegg, a trzecie Niemka Alexandra Klein-Teske. Na piatym miejscu uplasowala sie druga Polka Ewa Prawicka.
W Balonowym Pucharze Europy zwyciezyl Belg Geert Ivens, drugie miejsce zajal Jean-Pierre Heleu, a trzecie Olivier Roux-Devillas - obaj z Francji. Polacy uplasowali sie na pozycjach: Jolanta Matejczuk - 8, Zbigniew Jagodzik -12, Ewa Prawicka -18.XXI Balonowe Mistrzostwa Polski
28.07.2005
Duzymi krokami zblizaja sie tegoroczne Mistrzostwa Polski Balonów na Ogrzane Powietrze, które odbeda sie w Bialymstoku w dniach 30.08. - 04.09.br
Informacje dotyczace mistrzostw mozna uzyskac na stronie internetowej Klubu Balonowego Bialystok www.balony.org.plLMT CUP 2005 Łotwa
27.07.2005

Jak co roku w drugiej połowie lipca Łotwa gościła pilotów balonowych na zawodach o Puchar LMT oraz Mistrzostwach Łotwy. Gospodarzem imprezy była miejscowość Valmiera, do której zjechało się 26 pilotów, w tym ośmioosobowa grupa pilotów z Polski, dziesięciu Litwinów, jeden Słowak oraz siedmiu Łotyszy.
Dyrektorem sportowym był Holender Cornelis Van Helden, dobrze nam znany z prowadzenia zawodów w Polsce.
W trakcie czterodniowej imprezy wykonano 5 lotów podczas których rozegrano 13 konkurencji. Tym razem na łotewskim niebie najlepiej radzili sobie Litwini, którzy zajęli pierwsze trzy miejsca (1. Rimas Kosciuskievicius, 2. Gintautas Mockaitis, 3. Valerij Machnarylov), jednak kolejne cztery miejsca należały do Polaków (4. Bazyli Dawidziuk, 5. Ewa Prawicka, 6. Jerzy Czerniawski, 7. Zbigniew Jagodzik). Warto też podkreślić, że w pierwszej dziesiątce znaleźli się tylko piloci z Litwy i Polski (10. Artur Dzieszkowski).
Pierwszy z Łotyszy, który jednocześnie został Mistrzem tego kraju był Gunars Dukste, który zajął w ogólnej klasyfikacji dopiero 12 miejsce, drugie miejsce w mistrzostwach zajęła Kristina Vevere (w ogólnej klasyfikacji 14) , a trzecie Arta Slawinska.
Pozostali Polacy uplasowali się w drugiej dziesiątce: Jola Matejczyk była 13, Artur Buczyński 17, Andrzej Rogowski 19.
Zobacz pełne wyniki.Uwaga!
26.07.2005
W związku z rozwiązaniem Komisji Balonowej z dniem 2 kwietnia br, wszelkie sprawy balonowe proszę kierować do kolegi Tomasza Kuchcińskiego.

Kontakt:
Aeroklub Polski
ul. Krakowskie Przedmiescie 55
00-071 Warszawa
tel. 0-22 / 826 20 21 wew.459 ; fax: 0-22 / 826 58 84 ; e-mail: tkuchcinski@wp.plZawody odwołane
12.07.2005

Informujemy, ze zgodnie z otrzymanym pismem z Aeroklubu Lódzkiego odwolane zostaly I Ogólnopolskie Zawody Balonowe o Puchar Burmistrza Wielunia, które mialy sie odbyc w dniach 28 - 31.07.br. w WieluniuBalony nad Krosnem
31.05.2005

Tegoroczne zawody, szóste a zarazem pierwsze bez zmarlej Bogusi Nykiel-Ostrowskiej odbyly sie w Krosnie w dniach 29 kwietnia do 03 maja 2005rNa liscie zawodniczej znalazlo sie 26 pilotów, plus 2 pilotów latajacych poza konkurencja tzw. fiesta.
Najliczniejszą grupę obcokrajowców reprezentowali Litwini - 5 ekip, Wegry reprezentowalo 3 ekipy, Czechów 2 ekipy, Slowaków 1ekipa.
czytaj więcej...Balonowe Mistrzostwa Europy
18.05.2005

W dniach 22 - 29.05.br w Debreczynie na Węgrzech rozegrane zostaną 14 Balonowe Mistrzostwa Europy. Polskę reprezentować będzie trójka pilotów: Witold Filus – Aeroklub Śląski, Zbigniew Jagodzik – Aeroklub Leszczyński, Bogdan Prawicki – Aeroklub Leszczyński.

Wszystkich zainteresowanych wynikami Polaków i ich rywali zapraszam na stronę mistrzostw www.2005euballoons.comBalonowy Puchar Polski
10.05.2005

Jesteśmy już po dwóch tegorocznych imprezach zaliczanych do Balonowego Pucharu Polski.
Pierwsza z nich odbyła się w Grudziądzu gdzie w dniach 14 -17.04.2005 rozgrywane były IV Wielkanocne Zawody Balonowe o Puchar Prezydenta Miasta Grudziądza. Na starcie stanęło 26 pilotów, w tym piloci z Litwy i Polski. W trakcie czterech lotów rozegrano 15 konkurencji.
Druga natomiast odbyła się w Krośnie gdzie tradycyjnie w pierwszy weekend maja (30.04.-03.05.br) spotkała się cała czołówka pilotów na kolejnej edycji Górskich Zawodów Balonowych. Tu również do rywalizacji przystąpiło 26 pilotów w tym Litwini, Węgrzy, Słowacy i Polacy. W trakcie sześciu lotów rozegrano 18 konkurencji.
Zobacz pełne wyniki zawodów.
Posiedzenie Międzynarodowej Komisji Balonowej
22.03.2005

SPRAWOZDANIE Z POSIEDZENIA MIĘDZYNARODOWEJ KOMISJI BALONOWEJ /MKB/,
Lausanne (Szwajcaria) 11-12.03.05.
czytaj więcej...X Bal Lotnika
18.02.2005


Tegoroczny, jubileuszowy - bo dziesiąty już - Bal Lotnika, zorganizowany został w przepięknym Pałacu Jabłonowskich, na terenie Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie. Jak zwykle gościło na nim wiele sław polskiego lotnictwa zarówno wojskowego jak i cywilnego. Początek balu poświęcony został wspomnieniu zmarłej w zeszłym roku Bogusławy Nykiel-Ostrowskiej. Bogusia była jedną z wieloletnich współorganizatorów balu, a jednocześnie postacią bardzo znaną w światku balonowym. Następnie, zgodnie z tradycją, wręczone zostały statuetki Ikara dla pilotów wojskowych za osiągnięcia służbowe oraz dla dziesięciu pilotów sportowych, którzy w 2004 roku zdobyli medale na zawodach rangi Mistrzostw Europy i Mistrzostw Świata.

Uroczystość ta miała również akcent balonowy. Prezes Aeroklubu Polskiego Jan Karpiński wręczył puchar przechodni Jerzemu Czerniawskiemu – zwycięzcy Balonowego Pucharu Polski za rok 2004.

Na balu obecny był również Witold Filus –zwycięzca Pucharu Polski w 2003roku oraz Adam Gruszecki i Ewa Prawicka-Linke członkowie Komisji Balonowej.

Na ręce Organizatorów Balu składamy serdeczne podziękowania za balonowy akcent, którym było wręczenie Balonowego Pucharu Polski jego zwycięzcy.

Komisja Balonowa
wiadomości z roku 2006 | wiadomości z roku 2007

Wykonanie i hosting: Halpress